BLOG NIE TYLKO O KOLARSTWIE

CykloExpress #12

Niesamowity Julian Alaphilippe triumfował w 110. edycji Mediolan-San Remo. Na znakomitym 3. miejscu rywalizację ukończył Michał Kwiatkowski.

Dla Francuza to pierwsze w karierze zwycięstwo w kolarskim monumencie. Natomiast Polak zapisał na swoim koncie czwarte podium w klasyku tej rangi.

fot. CorVos

W końcówce Kwiatkowski chciał powtórzyć swój manewr z Amstel Gold Race 2015 – i na ostatnich metrach zaskoczyć rywali atakiem z dalszej pozycji. Wydaje się, że idea była słuszna, ale na pokonanie Naesena i Alaphilippe’a nie starczyło mocy. Tak czy owak miejsce na podium to świetny wynik. Brawo!

Jeśli chodzi o przebieg wyścigu – szczególnie interesujące wydają mi się dwie kwestie. Czy mocne tempo Quick Stepu na Poggio było wynikiem słabszej dyspozycji Vivianiego czy zakładali taki scenariusz już przed startem? I czy Alaphilippe odjechałby w końcówce podjazdu, gdyby Sagan nie dał zmiany Kwiatkowskiemu?

Szczerze mówiąc – myślę, że by odjechał. Ale pewnie nie dojechałby do mety, ponieważ z tyłu zebrała się zbyt mocna grupa.

Ważna rolę odegrał Van Aert, spawając odjazd Trentina. Nie jestem pewien czy ktoś inny podjąłby się tego zadania, zanim byłoby za późno. Wg mnie Włoch wybrał dobry moment do ataku. Grupa była dość liczna, to mogło się rozjechać.

Swoją drogą – ciekawe, że zaatakował akurat Trentin, który mógł przecież liczyć na swój finisz. Cóż, pewnie obawiał się przede wszystkim Sagana – który ostatecznie zajął dopiero 4. miejsce. Ot, uroki tego wyścigu.

A jeśli o Saganie mowa – to niebywałe, że od tylu lat należy do ścisłego grona największych faworytów, a jeszcze w San Remo nie wygrał. Tak sobie myślę, że w kolejnych edycjach Słowak mógłby przestać wychodzić na zmiany, argumentując: „przecież i tak zawsze mnie tu ogrywają” 🙂

Generalnie – fajna edycja. Co prawda zabawa rozpoczęła się dopiero od Poggio, ale do tego jesteśmy już przyzwyczajeni (fajerwerki na Cipressie to rzadkość). A ostatnie 10 km jak dla mnie świetne!

fot. CorVos

To chyba dobry czas, by zacząć odliczać dni do Mediolan-San Remo 2020 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *